Polska ekstraklasa - co sprawia, że tak daleko nam do europejskiego poziomu?

2020-05-04

Bardzo ciężko jest oczekiwać od polskich klubów, aby rywalizowały jak równy z równym z zagranicznymi zespołami, na arenie międzynarodowej. Kluby ekstraklasy mają nawet wyjątkowe problemy, aby swobodnie awansować co sezon do pucharów europejskich, a co dopiero coś w nich osiągnąć. Lata świetności polskiej piłki nożnej to szczególnie druga połowa XX wieku, gdyż później to jedynie tendencja spadkowa, aż do krytycznego momentu słabości, w jakim znajdujemy się obecnie. Obraz ten nieco przyćmiewają przyzwoite wyniki reprezentacji, jednak jest to wynik szkolenia piłkarzy naszej kadry za granicą. Jakie są zatem powody takiego stanu rzeczy?


Jeżeli chodzi o same wyniki ekstraklasa https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/polska/ekstraklasa/c6832a0 uznawana jest niestety za ligę trzeciej kategorii, o czym świadczy dodatkowo niski poziom sportowy i nikłe zainteresowanie w naszym kraju, a co dopiero za granicą. Zdaniem dziennikarzy sportowych, ekspertów piłkarskich oraz samych zawodników i kibiców, polska ekstraklasa wymaga dogłębnych reform, które przemianują tę ligę na nowo. Mowa tutaj, chociażby o zrezygnowania z tak dużej liczby obcokrajowców w składach klubów, którzy w ogóle nie poprawiają jakości gry, a płaci się im zdecydowanie najwięcej. Dobrym rozwiązaniem okazało się być wprowadzenie obowiązku przynajmniej jednego młodzieżowca w wyjściowej jedenastce. Dzięki temu, ekstraklasa w pewnym sensie stała się oknem wystawowym dla młodych, rokujących zawodników, którzy w ten sposób budzą większe zainteresowanie zagranicznych marek. Jak wiadomo, to właśnie tego typu transfery są najbardziej dochodowe.

@ Copyright 2018