Nasiona zbóż jarych - błędy w uprawie

2020-05-08

Już od pewnego czasu, rolnicy powoli rezygnują z upraw zbóż jarych, stawiając na ozime, które są bardziej odporne na suszę, nawet jeżeli oznacza to siew w dość późnych agrotechnicznych terminach. Producentów nie przekonuje w ogóle fakt, iż siejąc jarą formę, uzyskuje się wprawdzie mniejszy plon ziarna, aczkolwiek jego parametry jakościowe są zdecydowanie lepsze.


To, że wybierane są często nasiona zbóż jarych https://ampol-merol.pl/kategorie/5/zboza wynika głównie z konieczności, niżeli świadomej decyzji. Powierzchnia ich wzrasta zwłaszcza w tych latach, gdy dochodzi do pozimowych strat ozimin. W takim wypadu, wchodzą one często w miejsce przeoranego rzepaku, czy też likwidowanych ozimych zbóż. Ostatnie czasy, z pewnością nie są sprzyjające dla ich upraw, gdyż susze zmniejszył ich plonowanie. Jeśli prace polowe się gromadzą, łatwo popełnić przy nich błędy agrotechniczne. Co więcej jako, że ich plonowanie jest zwykle gorsze, poświęca się im mniej czasu, przez co tracimy na tym dwukrotnie.


Jeżeli chodzi o dość słabo plonujące zboża jare zdarza się, rolni producenci z premedytacją zmniejszają zakres nawożenia, aby jak najbardziej zminimalizować ostateczne koszty produkcji. Co jest oczywiste, w wypadku takich działań plony na pewno nie będą satysfakcjonujące. Nawożenie może być jednak wysokie, aczkolwiek źle zbilansowane. Kiedy osiągamy wysokie plony, a także zwiększone dawki NPK, nie możemy zapominać o odpowiednich do potrzeb dawkach pokarmowych Mg i S, ale też o aplikacji mikroelementów. Ponadto, wszelkie wątpliwości w tej kwestii, zawsze warto skonsultować.

@ Copyright 2018